TERSİNE DÖNÜŞ

YAZAR : Ömer Sâmi HIDIR samihidir@gmail.com

“Kime uzun ömür verirsek, yaratılışta onu tersine çeviririz.
Yine de akıllarını kullanmayacaklar mı?
(Yolculuk nereye?)” (Yâsîn, 68)

Scientific Reports’da yayınlanan, aralarında ülkemizden araştırmacıların da bulunduğu bir araştırmada; yaşlanmada beyin faaliyeti ve gen aktivitesi ele alındı. Madde yazarlarından Melike DÖNERTAŞ şöyle özetliyor:

“Gelişim ve yaşlanma sırasında hangi genlerin aktif olduğu bilgisini kullanarak, yaşlanma sırasında yaşanan değişimlerin birçoğunun gelişimde yaşananların tersi yönünde olduğunu bulduk. Yani yaşlanma sırasında beyin bir tür tersine dönüş yaşıyor. Yaşlı fertlerin gen aktiviteleri, erişkinlik öncesi fertlere benzemeye başlıyor.

Gelişim sırasında; programlı biçimde hücreler bazı genlerin aktivitesini artırıyor, bu genlerin kodladığı proteinler sayesinde hücrenin fonksiyonel kapasitesi gelişiyor. Çalışmanın sonuçlarına göre; yaşlanmada ise gen aktivitesi ya da gen ifadesi, bu sefer tersi yönde değişiyor. Gelişim sırasında faalleşen bazı genler, yaşlanma sırasında susmaya başlıyor.

Sonuçlarımız, gelişim sırasında sinir hücrelerinin kazandıkları moleküler kimliğin yaşlanma sırasında kaybolabileceğine işaret ediyor.”
__________________
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5517654/
https://goo.gl/RT9Nqo

 

RENGÂRENK DAĞLAR

“Görmedin mi Allah gökten su indirdi. Onunla renkleri çeşit çeşit meyveler çıkardık. Dağlardan (geçen) beyaz, kırmızı, değişik renklerde ve simsiyah yollar (yaptık).” (Fâtır, 27)

UNESCO Çin’in Gansu bölgesindeki bir grup dağı «Dünya Mirası Listesi»ne aldı. Zhangye Danxia Landform (Çanhey Danşia Millî) Jeoparkı’nda bulunan dağlara Gökkuşağı Dağları adı verilmekte.

Kırmızı, turuncu, yeşil, sarı, beyaz renklerdeki kayaların; 24 milyon yıl önce gerçekleşmiş tektonik hareketlerle oluşan kum taşı ve diğer mineraller neticesi çıktığı dile getiriliyor. Milyonlarca yıllık sürede rüzgâr ve yağmur, renkleri katman katman âdeta yol yol çizgiler hâline getirmiş.

Gökkuşağı dağlarından sadece Çin’de yok, Peru, ABD, Kanada gibi ülkelerde de mevcut…

 

 

 

 

 

 

______________
https://goo.gl/sFuUy4
https://goo.gl/kPg83y