52 Y─▒l Sonra TrabzonÔÇÖdaki AyasofyaÔÇÖda ─░LK CUMA NAMAZI…

YAZAR : M. Nihat MALKOÇ mnm61mnm@hotmail.com

Bir zamanlar utanarak biletle girdi─čim TrabzonÔÇÖdaki AyasofyaÔÇÖya bug├╝n (5 Temmuz 2013 Cuma) abdestle girecek olman─▒n heyecan─▒yla y├╝re─čim bir ku┼č gibi p─▒r p─▒r ediyor. Zira bug├╝nlerde, hayalimizin bile eri┼čemedi─či noktalarda doyumsuz hakikatler ya┼č─▒yoruz.

├ľ─čle g├╝ne┼činin tepeden g├╝l├╝msedi─či demlerde AyasofyaÔÇÖn─▒n avlusuna vard─▒─č─▒mda ┬źi─čne atsan yere d├╝┼čmez┬╗ denen durumla kar┼č─▒la┼č─▒nca keyfim ikiye katlan─▒yor. Dostlar─▒n ├žo─ču saflardaki yerini ├žoktan alm─▒┼č bile. Uzaklar yak─▒n olmu┼č. Yar─▒m as─▒rl─▒k hasretliler bulu┼čma ├ón─▒n─▒n heyecan─▒ i├žerisinde… G├Ân├╝ller bayram yeri… ┬źM├ónev├« huzur tavan yapm─▒┼č┬╗ desem yeridir. Bu duygular i├žerisinde bizlere bu g├╝zel g├╝n├╝ g├Âsteren RabbimÔÇÖe kar┼č─▒ ┼č├╝k├╝r secdesine kapan─▒yorum. ┬źDar─▒s─▒, fethin sembol├╝ olan ─░stanbulÔÇÖdaki AyasofyaÔÇÖn─▒n ba┼č─▒na!┬╗ diyorum.

G├╝zel TrabzonÔÇÖumun g├╝zel AyasofyaÔÇÖs─▒ ne kadar da ├Âzlemi┼č secdeye var─▒p Rabbiyle b├╝t├╝nle┼čen m├╝ÔÇÖminlerini… M├╝ÔÇÖminlerin de onu ├žok ├Âzledi─či her h├óllerinden belli. Zira bu co┼čkulu kalabal─▒k, bunu ├žok g├╝zel yans─▒t─▒yor. M├╝ÔÇÖminlerle AyasofyaÔÇÖn─▒n ge├žmi┼čte kalan ayr─▒l─▒k h├óli Leyl├ó ile Mecnun a┼čk─▒n─▒ hat─▒rlat─▒yor bizlere. Hak a┼čk─▒yla yan─▒p tutu┼čan, ├ódeta Mecn├╗nÔÇÖa d├Ânen m├╝ÔÇÖminler, Leyl├ó h├╝km├╝nde olan Ayasofyalar─▒na ├žok ┼č├╝k├╝r ki kavu┼čtular. Bu kad├«m sevgililerin kavu┼čmas─▒na vesile olan Hak ve hakikat dostlar─▒na binlerce te┼čekk├╝rler…

Ayasofya deyip de ge├žmemek l├óz─▒m. Zira Ayasofya, Trabzon fethinin en g├╝zel h├ót─▒ralar─▒ndan biridir. O, b├╝y├╝k FatihÔÇÖin Trabzonlulara y├ódig├ór─▒d─▒r. Buna em├ónet de diyebiliriz. Bu g├╝zel m├óbet, bu ┼čehirde ya┼čayanlara o g├╝nleri hat─▒rlatmaktad─▒r. G├Ân├╝llere fetih ┼čuurunu zerk etmektedir. Onun mahzun olu┼ču b├╝t├╝n m├╝ÔÇÖminlerin mahzun olu┼ču i├žin yeterli bir sebeptir. Onun hassas nabz─▒, ancak minarelerden co┼čkuyla okunan ezanlarla atar. Ezanlar onun m├ónev├« g─▒das─▒d─▒r. O, m├╝ÔÇÖminlerin secdeleriyle hayat bulur; o fethin m├╗nis r├╝yas─▒n─▒ g├Âr├╝r.

TrabzonÔÇÖun, m├╝ÔÇÖmin ├žehrelere susam─▒┼č AyasofyaÔÇÖs─▒ bug├╝n s─▒ra d─▒┼č─▒ g├╝nlerinden birini ya┼čad─▒. Buna bir ├že┼čit bayram da diyebilirsiniz. B├╝y├╝k-k├╝├ž├╝k, kad─▒n-erkek herkes oradayd─▒. Turistler de bu co┼čkuyu keyifle seyrediyordu. ├ľ─čle ezan─▒ AyasofyaÔÇÖn─▒n kulesinden m├╝ÔÇÖminlerin g├Ânl├╝ne g├╝r├╝l g├╝r├╝l akarken, insanlar─▒n b├╝y├╝k bir huzur i├žinde ┼č├╝k├╝r duygular─▒yla doldu─čunu hissettim. Ayn─▒ huzuru kendim de ya┼čad─▒m. Ezan sesleri fez├óy─▒ doldurmu┼čtu. Avluda toplanan herkes, bu m├óbedin prangalar─▒ndan kurtulmas─▒na sevinmi┼čti.

AyasofyaÔÇÖn─▒n bah├žesinde ┼č├╝k├╝r secdesine kapanmaya haz─▒r mah┼čer├« kalabal─▒k vard─▒. M├óbedin ta┼člar─▒, ta┼č y├╝reklilere inat, sanki m├╝ÔÇÖminlerle konu┼čuyordu. O muhte┼čem m├óbed, 52 y─▒ld─▒r bekledi─či m├╝ÔÇÖminlerini kar┼č─▒s─▒nda g├Âr├╝nce sanki ruh kesilmi┼č ve m├╝tebessim bir y├╝zle kalabal─▒─č─▒ seyre dalm─▒┼čt─▒. Demek ta┼člar bile yumu┼čard─▒ da, ta┼č kesilmi┼č kalpler yumu┼čamazd─▒.

Samimiyetle inan─▒yorum ki fethin r├╝yas─▒n─▒ g├Âren AyasofyaÔÇÖda, 52 y─▒l aradan sonra k─▒l─▒nan bu ilk Cuma namaz─▒nda ─░stanbulÔÇÖun ve TrabzonÔÇÖun FatihÔÇÖi de r├╗hen haz─▒r bulunmu┼čtur. Onun em├ónetini hakk─▒yla ve l├óy─▒k─▒yla bug├╝nk├╝ konuma ta┼č─▒yanlara alk─▒┼č tutmu┼čtur. Onun m├╝b├órek ve muazzez r├╗hu da bu gecikmi┼č Cuma namaz─▒yla ┼č├ód olmu┼čtur.

Bilindi─či ├╝zere T├╝rkiyeÔÇÖde birka├ž tane Ayasofya Camii vard─▒r. Bunlardan en b├╝y├╝─č├╝ FatihÔÇÖin ─░stanbulÔÇÖu fethetti─činde ilk Cuma namaz─▒n─▒ k─▒l(d─▒r)d─▒─č─▒ AyasofyaÔÇÖd─▒r. Di─čeri yine ─░stanbulÔÇÖdaki K├╝├ž├╝k Ayasofya CamiiÔÇÖdir. Bir ba┼čkas─▒ da ─░znikÔÇÖteki Ayasofya CamiiÔÇÖdir. Bir de bizimkisi… Son ├╝├ž Ayasofya All├óhÔÇÖ─▒n izniyle m├╝ÔÇÖminlerine kavu┼čmu┼čtur. Bu da g├Âsteriyor ki ─░stanbulÔÇÖdaki b├╝y├╝k AyasofyaÔÇÖn─▒n m├╝ÔÇÖminlerle kucakla┼čmas─▒ ve hasret gidermesi yak─▒nd─▒r.